لگو – اسباب بازی لگو – تاریخچه Lego – فواید بازی لگو

لگو - اسباب بازی لگو - تاریخچه Lego - فواید بازی لگو

لگو Lego

لگو Lego اسباب‌بازی هایی هستند که معمولاً از جنس پلاستیک در اندازه‌ها و فرم‌های گوناگون ساخته شده‌اند.

بازی با لگو به این صورت است که با متصل کردن قطعات لگو به یکدیگر می‌توان اشکال مختلفی بنا به خلاقیت و ایده های ذهنی هر کسی ساخت. قطعات آن به راحتی بر روی هم قرار می‌گیرند و در هم قفل می شوند و به آسانی جدا می گردند. در بازی لگو، کودک وقت بسیاری را صرف ساختن شکل دلخواهش می‌کند. البته اهمیت و جذابیت خاص این بازی در آن است که برای کودکان جنبه تکراری و خسته کننده ندارد و به وسیله قطعات لگو می‌توانند بی‌نهایت اشکال مختلف و جدید بسازند.

همین ساختار نیافتگی بازی لگو باعث شده تا لگوها مورد توجه و علاقه کودکان و نوجوانان بسیاری قرار بگیرند.

 

اهمیت بازی لگو

اسباب‌بازی‌ ها و بازی‌ های مختلف هر کدام به نوعی بر رشد ذهنی و جسمی کودک و مهارت‌های او تاثیر می‌گذارند، اما بازی لگو نقش بسزایی در این زمینه دارند، تاثیری همه جانبه که حتی آینده کودک را در بزرگسالی نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند. کودک با لگوها چیزی می سازد، آن را مشاهده می کند و هر زمانی که دوست داشت آن را بدون هیچ گونه ترسی خراب می کند و از نو می سازد.

چون کودک در لگو بازی در ساختن و خراب کردن آزادی عمل دارد احساس خستگی نمی کند.
این عمل باعث می شود کودکان برای روبرو شدن با مسائلی در زندگی واقعی از روش های مختلفی استفاده کنند و اگر راه بهتری یافتند به راحتی راه قبلی را رها کنند.

در بازی لگو، کودک معمولاً باید دقایق بسیاری را صرف ساختن شی ء مورد نظر کند.

اهمیت بازی لگو در این است که یادگیری کودک هیچ وقت جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی کند و به وسیله قطعات لگو می توان اشکال مختلف و جدید درست کرد. قطعات آن به سهولت روی هم سوار می شوند و به آسانی شکل می گیرند، به همین دلیل مورد توجه و علاقه کودکان بوده و می توانند هر روز چیز جدیدی بسازند و از آن لذت ببرند.

 

تاریخچه اسباب بازی لگو

شرکتی که برای اولین بار این آجرهای خلاقانه را تولید کرد یک فروشگاه اسباب بازی کوچک در شهر بیلوند دانمارک بود. این شرکت در سال ۱۹۳۲ توسط Ole Kirk Christiansen راه اندازی شد و در ابتدا تنها محصولاتی مثل نردبان و صفحه های فلزی را تولید می کرد. با این حال، رکود مالی جهانی بزرگ آن سال ها باعث شد تا موسس این شرکت به فکر سودآوری و درآمدزایی بیشتر بیفتد. او تصمیم گرفت که اسباب بازی های مختلفی را از جنس چوب بسازد و از پسرش، گادفرد کمک می گرفت تا میزان سرگرم کننده بودن هر اسباب بازی را بسنجد و ارزیابی کند.

کم کم اسباب بازی های کریستین سن محبوبیت زیادی پیدا کرد و دیگر جای آن بود که یک نام و برند تجاری برای شرکت انتخاب شود. او نام « لگو Lego » را برای شرکتش انتخاب کرد که از ترکیب دو کلمه دانمارکی leg و godt به معنای «خوب بازی کن» گرفته شده است. جالب است بدانید که لگو در لاتین هم به معنای «کنار هم قرار می دهم» است که از هر نظر اسمی بامسما و جالب محسوب می شد. کریستین سن کارش را با تنها ۷ کارگر شروع کرد و ۴۲ نوع اسباب بازی چوبی ساخت. این اسباب بازی به سرعت محبوب و پرطرفدار شدد و شرکت لگو روز به روز گسترش و توسعه بیشتری پیدا کرد.

 

اسباب بازی Lego در گذر زمان

در سال ۱۹۴۳ اولی کریک، برای اسباب‌بازی‌ های چوبی خود، اسم « لگو Lego » را برگزید.

در سال ۱۹۴۹ اولین آجرهای پلاستیکی شرکت لگو که به‌ راحتی، به هم وصل می‌شدند، تولید شدند.

در سال ۱۹۵۳ قطعات لگو، با دو ناودان و یک پایه توخالی، در اروپا، به‌عنوان آجرهای لگو معروف شدند.

در سال ۱۹۶۰ پس از یک آتش‌سوزی بزرگ، لگو، خط تولید اسباب‌ بازی‌ های چوبی را متوقف کرد.

در سال ۱۹۶۱ اولین چرخ لگو در دنیا، در این سال ساخته شده و فروش محصولات، به کانادا و آمریکا آغاز شد.

در سال ۱۹۶۴ اولین دفترچه راهنمای اسباب‌بازی لگو، زیر چاپ رفت.

در سال ۱۹۶۹ لگوهایی با اندازه بزرگ‌تر، برای خردسالان، تولید و به بازار عرضه شد.

در سال ۱۹۷۱ خانه عروسکی، مبلمان و وسایل منزل، برای جلب توجه دخترکوچولوها به لگو، تولید شد.

در سال ۱۹۷۴ اولین شخصیت مینیاتوری لگو، به دنیا معرفی شد.

در سال ۱۹۷۸ اولین شهروند خندان شهر لگوها، با دست و پای متحرک، ساخته شد.

در سال ۱۹۷۹ اولین مجموعه لگوی فضایی، در دسترس عموم قرار گرفت.

در سال ۱۹۸۸ اولین مسابقه جهانی ساختمان‌سازی با لگو برگزار شد.

در سال ۲۰۰۴ اولین مجموعه لگو مخصوص کودکان یک تا سه ساله، با ابعادی معادل چهار برابر اندازه طبیعی، وارد بازار شد.

 

بازی لگو متناسب با سن کودک

هنگام بازی با لگو، حتما به سن کودک و توانایی‌هایش دقت داشته باشید و لگوی مناسب سنش در اختیارش بگذارید. هر چه سن کودک کم باشد قطعات لگو باید محدودتر و اندازه آنها بزرگتر باشد. برای همین در سن دو سالگی به دلیل عدم توانایی و قدرت انگشتان و مچ دست کودک و همچنین عدم مهارت کودک بهتر است لگوهای انتخابی بزرگ باشند تا کودک خسته و سرخورده نشود. البته نباید فراموش کرد که قبل از بازی باید راهنمایی‌های لازم را به کودکتان ارائه دهید. برای همین ابتدا از کودک بخواهید چند رنگ دلخواه را انتخاب کند سپس قطعات هم شکل را جدا کرده و کنار بگذارد. در مرحله بعد طریقه استفاده از هر قطعه را به او یاد دهید تا ستون‌هایی از قطعات هم رنگ یا هم شکل بسازد.

در ادامه قطعات بزرگتر مثل در، پنجره، چرخ ماشین، نرده و … را به او نشان دهید و همچنین طرز کار و چگونگی استفاده از لگو را به کودکتان بیاموزید. پس از طی این مراحل کودک را آزاد بگذارید تا اشکال دلخواهش را بسازد. اگر کودک قطعات لگو را بدون هدف روی هم می‌گذارد تا جایی که امکان دارد به طور غیر مستقیم به او ایده دهید تا بالاخره خودش قادر به ساختن هدف دار شود.

البته در مورد کودکانی که اشکال مختلفی را می‌سازند می‌توانید سوالاتی درباره آنچه می‌سازد بپرسید.

مثلاً از کودکی که قطار ساخته است بپرسید قطار با ماشین چه تفاوتی دارد.

البته اگر پاسخی هم دریافت نکردید نا امید نشوید.

 

آیا آجر لگو مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟

شاید برای شما این سئوال پیش آمده باشد که آیا آجر لگو و دیگر اسباب‌ بازی‌ های ساختمانی مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟ و یا اینکه چرا لگو و بلوک بازی، شرط خوبی برای توسعه شناختی است؟ اگر دنبال پاسخ هستید با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ خود را از طریق نتایج تحقیقات انجام شده دریافت نمایید.

اسباب‌ بازی‌ های ساختمانی مانند بلوک‌های چوبی، آجرهای لگو برای کودکان فرصت‌های هیجان انگیز برای سرهم بندی کردن، ایجاد می‌کنند. این بازی‌ها برای توسعه مهارت‌های کودکان بسیار مفید است. بازی با لگو و بلوک می‌تواند طیف وسیعی از توانایی‌های کودکان از جمله: مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های مکانی، مهارت‌های زبانی و حل مسئله متفاوتی را ایجاد کند.

 

بازی بلوک ساختاری

راه دیگری برای لذت بردن از اسباب‌ بازی‌ های ساختمانی وجود دارد و این ممکن است به کودکان کمک کند که یک شکل از اطلاعات غیر کلامی را که برای دستیابی به بسیاری از زمینه ها ی STEM (علم، فناوری، مهندسی، یا ریاضی)  بسیار مهم است، ایجاد کند مانند: توانایی تجسم اشیاء سه بعدی و توانایی تصور و دستکاری اطلاعات مکانی در سر کودک شما. این نوع بازی، بازی بلوک ساختاری نامیده می‌شود و زمانی که کودکان سعی می‌کنند با ساختن یک مدل یا طرح، یک ساخت و ساز را مجددا احیا کنند این بازی اتفاق می‌افتد.

کودکان باید آنچه را که می‌بینند تجزیه و تحلیل کنند، قطعاتی را که کل را تشکیل می‌دهند، درک کنند و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر را بیاموزند. برای اینکه واقعا موفق باشند، ممکن است نیاز به کمی اندیشی داشته باشند و این کمک می‌کند تا بتوانند تصور کنند که یک شی از زاویه دیگری شبیه به نظر می‌آید.

مثال: بچه‌ها زمانی که می‌توانند شکل هندسی خود را در چشم خود تغییر دهند زمان بیشتری را صرف می‌کنند.

 

آزمایش کودکان با بازی بلوک ساختاری

برای دیدن چگونگی این کار چالش برانگیز، ما به یک کودک برخی از آجرهای پلاستیکی مانند لوگو ارائه می‌دهیم و از او می‌خواهیم که این طرح را باز تولید کند به نظر می‌رسد ساده است، اما در نظر گرفتن آنچه که او باید انجام دهد مهم است. او باید سه نوع آجر را انتخاب کند: یک ۴ تایی، یک ۸ تایی و یک ۱۲ تایی. او باید کوتاهترین آجر را به آن متصل کند تا در یک لبه بلندترین آجر قرار بگیرد. او نیاز به پیوستن آجر متوسط ​​به انتهای دیگر بلندترین آجر دارد.

 

آزمایش بازی بلوک ساختاری بر روی یکصد کودک سه ساله

هنگامی که بران وردین و همکاران (۲۰۱۳) بیش از ۱۰۰ کودک سه ساله را با یک مدل مشابه این آزمایش کردند، تنها ۴۰ درصد از کودکان توانستند با طراحی کاملا سازگار باشند. برای نمونه‌های پیچیده دیگر، میزان تکمیل زیر ۱۰٪ بود.

مغز کودکان سه ساله کنترل اجرایی و ظرفیت حافظه کاری کمتری دارد.

به این معنی است که بچه‌ها به سختی می‌توانند بطور همزمان چندین چیز مختلف را دنبال کنند.

در آزمایش “وردین” بچه‌ها در طرحی که تعداد بیشتری از آجرها را شامل شد بیشتر اشتباه کردند.

آنها زمانی که طرح‌ها نیاز به قرار دادن آجر در بیش از یک جهت داشتند همچنین اشتباهات بیشتری را انجام دادند.

علاوه بر این، به نظر نمی‌رسد که بسیاری از کودکان اهمیت شمارش پیپ‌ها را تشخیص دهند تا مشخص شود آجر به درستی شبیه شده است. این ممکن است منعکس کننده این واقعیت باشد که پیش دبستانی‌ها مشکل چندگانه در مورد یک شی را دارند به عنوان مثال، فکر کردن به یک آجر به عنوان یک واحد ساختمان و به عنوان چیزی که می‌تواند به چند واحد کوچک تقسیم شود. بنابراین خیلی تعجب آور نیست که بچه‌های کوچک این وظایف را انجام نمی‌دهند زیرا مغز آنها هنوز در حال توسعه است. اما عملکرد فقط مسئله سن نیست این نیز به تجربه بستگی دارد. مجموعه‌ای از شواهد نشان می‌دهد که چنین مهارت‌هایی می‌تواند از طریق بازی بهبود یابد به عنوان مثال، در مطالعات مشاهده‌ای، بچه‌هایی که زمان بیشتری را صرف بازی با بلوک‌های ساختمانی می‌کنند در آزمایش توانایی‌های فضایی، بالاتر می‌باشند.

 

افزایش انواع مهارت ها در کودک با بازی ساختاری

دسترسی بیشتر به اسباب‌ بازی‌ ساخت و ساز و تشویق بیشتر برای بازی با چنین اسباب‌ بازی‌ ای می‌تواند باعث افزایش چشم گیر انواع مهارت‌ها در کودکان شود. بچه‌ها با مهارت‌های فضایی قوی احتمالا بیشتر به اسباب‌ بازی‌ ها و سرگرمی‌هایی که شامل ساخت و ساز، تجزیه و تحلیل و طرح‌ها هستند جذب می‌شوند. این بدان معنا نیست که بازی بلوک ساختارا باعث بهبود فکری می‌شود. آنچه لازم است شواهد تجربی است و چنین شواهدی در حال جمع شدن است.

 

آزمایشات بهبود مهارت‌های فضایی از طریق بازی ساخت و ساز

محققان پس از پنج جلسه ۳۰ دقیقه‌ای شرکت در یک سری از جلسات بازی بلوک ساخت یافته، با استفاده از بلوک‌های سنگ، که طی یک دوره تقریبا ۱۲ روز ادامه داشت، محققان توانایی‌های چرخش ذهنی کودکان را بررسی کردند و دریافتند که چیزی تغییر کرده است. گروه بهبودی قابل توجهی را در سرعت و دقت نشان داد. علاوه بر این، اسکن مغز آنها افزایش فعالیت در زمینه‌های مرتبط با پردازش فضایی را نشان می‌داد.

محققان در آزمایش‌های مطالعات همبستگی، به این نتیجه دست یافته‌اند که سنجش ارتباط بین بازی ساختاری، مهارت‌های فضایی و موفقیت STEM نشان می‌دهد که بازی با لگو و بلوک‌های آجره موجب بهبود در مهارت تجسم ذهنی و هوش فضایی می‌شود. همچنین شواهدی وجود دارد که بازی با بلوک‌های اسباب‌بازی لگو می‌توانند توسعه زبان، مهارت حل مسائل و همکاری را ارتقا دهند.

 

تاثیر بازی با لگو بر آینده شغلی کودکان

اسباب بازی لگو Lego
اسباب بازی لگو Lego

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته است. تحقیقات جدید “موسسه تحقیقات علوم محیطی” (CIRES) نشان می‌دهد بازی‌های کودکی تاثیر بسزایی در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی افراد دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های افراد در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند. محققان معتقدند کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز مانند لگو سرگرم شده‌اند نسبت به سایر همسالان خود که از این اسباب‌بازی‌ها نداشته‌اند، عملکرد بهتری در آزمون های استدلال فضایی- تجسمی مانند مهارت لازم برای تجسم و چرخش ذهنی اشیا داشتند.

“آن گلد” یکی از محققان این بررسی معتقد است: مغز انسان قابل انعطاف و آموزش‌پذیر است بر همین اساس با فراهم آوردن زمینه لازم برای آموزش‌های فضایی و ارائه اسباب‌های مورد نیاز برای کودکان قبل از شروع به تحصیل، کودکان این فرصت را دارند تا مهارت‌های لازم در زمینه‌های مختلف مانند علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی را به دست آورند و پیش زمینه‌ای در رابطه با آنها داشته باشند.

نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها از جمله لگوها و بلوک‌های ساختمانی در دوران کودکی تغییرات زیادی را در بزرگسالی به دنبال دارند. طبق مطالعات محققان بهتر است بدانید لازم نیست حتما لگوهای خاصی در اختیار کودکان باشند بلکه مهمترین عامل در موفقیت آنها، بازی است که  تفاوت را به وجود می‌آورد.

 

الهام بخشی ابن بازی بر روی دانشمندان

شواهد بسیاری از دانشمندان و مهندسان وجود دارد که در آنها اغلب مهندسان می‌گویند اسباب‌بازی‌های ساختمانی الهام بخش شغلی آنها بوده‌اند.”تیفانی تسنگ” مهندس آزمایشگاه رسانه MIT می‌گوید: “لگوها مقدمه خوبی برای برقراری ارتباط با ایده‌های فیزیکی هستند. با قرار دادن چیزها و جدا شدن از آنها، من علاقه مند به چگونگی کار شدم، و تا زمانی که من کارشناسی بودم، می‌دانستم که می‌خواهم یک مهندس باشم.”

در یک نظرسنجی آمریکایی از فارغ التحصیلان تحصیلات عالی، بزرگسالان دارای مقطع تحصیلی در رشته‌های )STEM علم، فناوری، مهندسی، یا ریاضی) “به مراتب بیشتر از میانگین آمریکایی‌ها” به تجربه‌های فراوانی دست یافتند مانند: صنایع دستی و سرگرمی‌ها  از جمله: چوب، مکانیک، و الکترونیک. افرادی که مشغول به مشارکت مادام العمر در چنین فعالیتهایی بودند، احتمال بیشتری داشتند که اختراعات تولید کنند که اختراع کرده بودند. ( لامور و همکاران،۲۰۱۳)

با توجه به تمام تحقیقات علمی در مورد آجرهای لگو صورت گرفته – در مورد موضوعاتی از نانو ذرات تا زیست شناسی مصنوعی – به نظر می‌رسد که اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز، الهام بخش مردم در بسیاری از زمینه‌های دیگر نیز هستند. در واقع، ساختن چیزهای سرگرم کننده به نظر می‌رسد که به طور کامل با موفقیت در دنیای واقعی ارتباط دارد.

 

فواید بازی با لگوها

لگوها فوایدی بسیاری برای کودکان دارند این فواید حتی توسط تحقیقات دانشمندان هم ثابت شده‌اند در اینجا چند نمونه از فواید بیشمار آن را بیان می‌کنیم از جمله:

 • مهمترین تاثیر لگوها بر روی کودکان در رشد و هماهنگی مهارت‌های بدنی و ارتباطات فضایی است که تحقیقات دانشمندان نیز آن را به اثبات رسانده است.
 • باز با لگو موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.
 • بازی با لگوها، تصورات کودکان را افزایش داده و تخیلات کودک را تحریک و آن را به مرحله عمل می‌رساند.
 • بازی با لگو مفاهیم بسیاری به فرهنگ لغت کودکان اضافه می‌کند و از طریق این بازی، کاربرد لغات را به طور محسوس در زندگی مشاهده می‌کنند. والدین می‌توانند با استفاده از یک تصویر نمایشی خانه‌ای، قطار یا ماشین ساخته شده با لگوها، واژه‌هایی مانند: “جلو، عقب، پشت، زیر، روی، داخل، خارج، …”   به کودکان آموزش دهند. دستورات ساده‌ای مانند «عروسک را داخل خانه بگذار» یا «راننده را پشت فرمان قرار بده» یا « با ماشین برو جلو» و هزاران جمله دیگر که هر کدام کودک را به یادگیری این مفاهیم برمی‌انگیزد.
 • در ادامه مورد قبلی که همزمان باعث تقویت قدرت بیان و داستان‌سازی نیز می‌شود: کودک هنگام ساختن، لغات جدید را می‌آموزد و در جمله‌سازی‌هایش به کار می‌برد. در نتیجه نه تنها قدرت بیانش پرورش می‌یابد بلکه داستان‌سازی نیز می‌کند.
 • کودک در هنگام بازی با لگوها و انجام ساخت‌وساز و خراب کردن و دوباره ساختن، آزاد است. برای همین مدت زمان زیادی را می‌تواند بدون احساس خستگی بازی کند. به همین دلیل یادگیری و کار با لگو جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی‌کند و هر بار می‌تواند شکل جدیدی بسازد.
 • کودک با هر بار ساخت و ساز و سپس خراب کردن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام آشنا می‌شود.
 • آزادی عمل در بازی باعث می‌شود کودک دست به خلاقیت و ابتکار بزند و چیزهای جدید بسازد که در رشد خلاقیت و توانایی‌های ذهنی او بسیار مؤثر است.
 • کودک با ساخت اشکال هندسی با مفاهیم هندسی آشنا می‌شود.
 •  با توجه به اینکه لگوها در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند همین باعث می‌شود کودک در حین بازی رنگ‌های مختلف را یاد بگیرد.
 • بازی با لگو در ایجاد و بالا بردن اعتماد به نفس کودک بسیار تاثیرگذار است به این صورت وقتی کودک با قرار دادن قطعات در کنار یکدیگر چیزی می‌سازد، احساس شادی، غرور و پیروزی می‌کند و همین باعث اعتماد به نفسش می‌شود.
 • بازی با قطعات لگو زمینه هماهنگی چشم و دست را فراهم می‌آورد و همین باعث می‌شود همکاری و رشد مهارت‌های اجتماعی کودک گسترش یابد.
 • مزیت دیگر لگو این است که کودکان در تمام سنین و به تناسب هوش می‌توانند از این اسباب‌بازی استفاده کنند.
 • بازی با لگو قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک را افزایش می‌دهد.
 • لگوها به راحتی نمی‌شکنند و خراب نمی‌شوند. برا همین تا مدت‌ها قابل استفاده هستند.
 • از طریق بازی با لگوها، کودک کثیف نمی‌شود به همین دلیل والدین کودکان را به این گونه بازی‌ها تشویق می‌کنند.

 

چگونه بهره بهتری از این نوع اسباب بازی ببریم؟

 • با مشارکت خودتان کودکان را تشویق کنید.
 • در بازی به اسباب بازی ها شخصیت بدهید.
 • بازی با لگو را با زمان داستان گویی ترکیب کنید
 • کودکان را با ساختن موارد خاص به چالش بکشید.
 • ساختن مشارکتی را تشویق کنید.
 • به یاد داشته باشید تخیل یک بخش با ارزش بازی است.

 

نکات مهم هنگام خرید لگو LEGO

هنگام خرید اسباب‌بازی و یا هر چیزی که کودک با آن سروکار دارد باید یک سری نکات را مدنظر داشت. در مورد لگو نیز باید نکاتی را مد نظر داشت از جمله:

 • برای کودکان زیر سه سال، حتما لگوهایی با قطعات بزرگ بخرید زیرا کودکان معمولا اشیا را از طریق دهان آزمایش می‌کنند و این خطر وجود دارد لگوهایی که کوچک باشد توسط کودک بلعیده شود.
 • مواد به کار رفته در لگوها همانند سایر اسباب‌بازی‌ها به دلیل حساسیت کودکان باید از مواد درجه یک و مرغوب باشد. اما بعضی کارخانجات اسباب‌بازی‌ها را از مواد بازیافتی و کهنه می‌سازند و این یک عامل مهم در انتقال بعضی از بیماری‌ها است.
 • رنگ‌های شیمیایی به کار برده شده در اسباب‌بازی‌ها از جمله لگوها در دراز مدت می‌تواند باعث عوارض خطرناکی همچون ناراحتی‌های کبدی، تنفسی و مسمومیت‌های خطرناک شود برای همین بهتر است لگوهایی را خریداری نمایید که استانداردهای بهداشتی معتبر برخوردار باشند و یا از برندهای معتبر و صاحب نام باشند.

برای خرید انواع اسباب بازی میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

فروشگاه اسباب بازی سامی تویز

ارسال نظر

error: